Mój Prąd 3.0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oficjalnie poinformował o uruchomieniu kolejnej edycji programu „Mój Prąd”, która planowana jest na 1 lipca 2021 roku.

Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale  dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej” – mówi wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Oto najważniejsze informacje, które należy poznać w związku z nową edycją programu cieszącego się w ubiegłym roku ogromną popularnością. 

Nabór do „Mojego Prądu 3.0” planowo ma wystartować 1 lipca 2021 roku, a do programu będą miały prawo zakwalifikować się instalacje fotowoltaiczne zakończone po 31 stycznia 2020 roku.  Wszyscy, których przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu we własną produkcję energii powstrzymuje brak dofinansowania nie muszą już czekać ze zrobieniem kroku w kierunku niezależności energetycznej.

„Program będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 r. zatem wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru, ale po 31 stycznia 2020 r., będą mogli skorzystać z dofinansowania po spełnieniu innych warunków określonych w programie” – informuje Donata Bieniecka-Popardowska z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Oto najważniejsze warunki programu „Mój Prąd 3.0”:

– program skierowany jest do osób fizycznych, wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby,

– planowane rozpoczęcie naboru wniosków nastąpi 1 lipca 2021 roku i potrwa do 20 grudnia 2021r. z możliwością przedłużenia lub do wyczerpania środków,

– o dofinansowanie będą mogli ubiegać się właściciele instalacji, które są zakończone i podłączone do sieci OSD,

– koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1 grudnia 2020 roku do 31 grudnia 2023 roku,

– program obejmuje instalacje o mocy od 2 do 10 kWp,

– dotacje mają objąć instalacje PV i/lub dodatkowe elementy służące autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej,

– Mój Prąd a ulga termomodernizacyjna – otrzymaną w 2021 roku dotację z programu „Mój Prąd”, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania za 2021 rok,  w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku.