Instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne – moc energii ze słońca w Twoim domu!

Instalacje fotowoltaiczne Mysłowice

Instalacje fotowoltaiczne stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Nic w tym dziwnego – dzięki inwestycji w panele słoneczne oszczędzamy pieniądze, uniezależniamy się od publicznej sieci energetycznej, wytwarzamy własny prąd i dbamy o środowisko naturalne – Fotowoltaika Mysłowice

Wynalazcą pierwszego ogniwa fotowoltaicznego był Aleksander Edmund Becquerel, francuski fizyk zafascynowany zjawiskami widma stereoskopowego, magnetyzmu i elektryczności. Od czasu wykonanych przez niego w 1839 roku elektrod platynowych pokrytych chlorkiem srebra, metody pozyskiwania energii elektrycznej z wykorzystaniem ogniw, przez długi czas ustępowały miejsca regularnej, przemysłowej sieci oraz kompaktowym, opartym o prąd stały źródłom zasilania w postaci baterii i akumulatorów. Prawdziwy przełom nastąpił w początku XXI wieku, dzięki opracowaniu wydajnych metod produkcji cienkich jak papier ogniw, pozwalających praktycznie każdemu na odseparowanie się od kosztownej, publicznej sieci poprzez instalację własnej, wewnętrznej domowej sieci energetycznej.

Fototowoltaika - jak działa taka instalacja?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów, z których najważniejszymi są panele fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne wykonane są z ogniw, które zamieniają energię ze słońca w energię elektryczną. Zależnie od procesu produkcji mogą być one mono lub polikrystaliczne. Różnią się od siebie wydajnością instalacji, wyglądem i ceną. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od kilku czynników, min. powierzchni jaką dysponujemy na montaż instalacji fotowoltaicznej, polem cienia, estetyką, czy w końcu kwotą jaką chcemy przeznaczyć na inwestycje. Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane bezpośrednio na dachu lub na gruncie.

Aby mieć pewność, że cała instalacja fotowoltaiczna będzie działać sprawnie przez wiele lat, warto zainwestować w panele wysokiej jakości, oferowane przez znanych producentów z tej branży. Instalacje fotowoltaiczne o pożądanych parametrach charakteryzują się:

  • wykorzystaniem najnowszych technologii do produkcji energii,
  • wysoką jakością, potwierdzoną testami i standardami,
  • wysoką wydajnością energetyczną fotowoltaiki,
  • gwarancją 25-30 lat.

Kolejnym istotnym elementem instalacji jest inwerter (falownik), który przekształca prąd stały w zmienny, dochodzący do gniazdek. Inwerter montuje się wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Dla domów jednorodzinnych w zupełności wystarczający będzie inwerter o małej mocy, jednak jego dobór jest bardzo ważny, gdyż pozwala uzyskać maksimum prądu z paneli słonecznych.  Zastosowanie urządzeń znanych i cenionych marek, gwarantuje większe bezpieczeństwo użytkowania i montażu, wsparcie przez uzupełniające moduły „inteligentnej” technologii, więcej wyprodukowanej energii, pełne monitorowanie systemu, czy wieloletnią gwarancję. 

Aby cała instalacja fotowoltaiczna pracowała prawidłowo i bezpiecznie, należy odpowiednio ją okablować i zabezpieczyć. Z tego powodu jej projektowanie warto powierzyć profesjonaliście, posiadającemu odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie.

Jeśli chcemy aby cały proces zakupu, montażu i użytkowania przebiegał właściwie, warto współpracować z fachowcami którzy specjalizują się w tej branży. Firma którą wybierzemy jako dostawcę rozwiązania, powinna być stabilna, uczciwa, służyć pomocą w doborze komponentów tylko sprawdzonych marek opartych o rzetelne dane, co daje pewność bezpiecznego i bezawaryjnego użytkowania przez wiele lat.

instalacje fotowoltaiczne

Od projektu do realizacji instalacji

Aby odpowiednio dobrać parametry instalacji fotowoltaicznej do konkretnego domu lub firmy, należy zacząć od konsultacji. Dobrze dobrana moc instalacji to gwarancja szybkiego zwrotu inwestycji. Podstawą jest oszacowanie zapotrzebowania na energię . Aby określić jakie jest zużycie energii elektrycznej należy przejrzeć faktury za prąd. Na tym etapie konsultant powinien również zapytać o planowane inwestycje, które mogą wpłynąć na zwiększenie zużycia energii elektrycznej. 

Wymiana ogrzewania lub zakup nowych urządzeń mogą znacznie zwiększyć zużycie prądu z sieci. Dzięki serii prowadzonych na bieżąco pomiarów ilości prądu pobieranego z sieci energetycznej w ostatnich miesiącach, możemy określić najlepszy typ, koszt i właściwą dla danego budynku moc instalacji fotowoltaicznej.

Na tym etapie należy również sprawdzić dach i/lub grunt na których ma powstać instalacja fotowoltaiczna. Dokładne zestawy danych dotyczących nasłonecznienia działki, pozwolą dopracować projekt instalacji fotowoltaicznej, ustalić ilość potrzebnych paneli, czy zadecydować o tym, gdzie najlepiej zamocować wybraną instalacje. Prawidłowo działająca i zlokalizowana instalacja fotowoltaiczna pozwala na osiągnięcie najlepszych parametrów. Wytworzona w nadwyżce energia może być magazynowana (tzw. off-grid), lub odsprzedana do sieci komercyjnej.

Montaż instalacji fotowoltaicznych

Kiedy projekt jest już gotowy panele słoneczne mogą trafić na Twój dach lub działkę.  W przypadku instalacji paneli na dachu budynku bierze się pod uwagę szeroki zakres czynników. Sama instalacja zajmuje sporą powierzchnię, a najlepsze dla danego obiektu rozwiązanie ograniczać mogą okna dachowe czy kominy. Kiedy konstrukcja i nachylenie dachu, sąsiadująca zabudowa, czy drzewa powodują występowanie zacienień, rozwiązaniem problemu może być montaż paneli wyposażonych w optymalizatory mocy.

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej montuje się na południowej, wschodniej lub zachodniej części dachu. Unika się montażu paneli na północnej części, gdyż nie przynoszą spodziewanych rezultatów (najkrótszy w naszej szerokości geograficznej czas dziennej ekspozycji). Ich zadaniem jest wyprodukować jak najwięcej energii elektrycznej, dlatego powinny znajdować się po nasłonecznionej stronie dachu. Zaletą montażu paneli fotowoltaicznych na dachu, jest zagospodarowanie tej nieużytkowej z reguły powierzchni.

Panele fotowoltaiczne można również montować na gruncie. Zazwyczaj w takich przypadkach powierzchnia potrzebna do zagospodarowania jest znacznie większa. Im większa instalacja fotowoltaiczna, tym większa moc elektrowni i większa produkcja energii elektrycznej. Dlatego warto rozważyć tę formę instalacji.

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie

Panele fotowoltaiczne można również montować na gruncie. Zazwyczaj w takich przypadkach powierzchnia potrzebna do zagospodarowania jest znacznie większa. Im większa instalacja fotowoltaiczna, tym większa moc elektrowni i większa produkcja energii elektrycznej. Dlatego warto rozważyć tę formę instalacji.

W przypadku naziemnego montażu, panele fotowoltaiczne mocowane są do fundamentu, wbijane lub wkręcane w grunt. Zawsze warto rozważyć tę opcję instalacji, gdyż odkryte i słoneczne działki potrafią wygenerować z przydomowej sieci dużo więcej energii, niż trudniejsze w prawidłowym zorientowaniu instalacje dachowe. Logicznym następstwem takiej lokalizacji jest jednak utrata części powierzchni użytkowej przeznaczonej pod fundamenty instalacji, powstanie ograniczeń w ciągach komunikacyjnych, czy większa podatność na uszkodzenia związana chociażby z łatwiejszym dostępem osób trzecich do instalacji. 

Instalacje naziemne wiążą się również z potrzebą osadzenie w stabilnym gruncie. Kontakt z fachowcem pozwoli na określenie odpowiedniego dla Twoich potrzeb typu instalacji fotowoltaicznej, jak i oszacowanie prognozowanego zysku wynikającego z pozyskiwania energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, w kontraście do komercyjnych ofert sieci dostarczających energię elektryczną. Właściwie dobrany zestaw fotowoltaiczny pozwala na osiągnięcie najlepszego stosunku kosztów do generowanych z instalacji kwh.

Nie bez powodu zastosowanie fotowoltaiki w Polsce budzi coraz większe zainteresowanie – oszczędzane jest środowisko naturalne oraz pieniądze z domowego budżetu. Dzięki znacznemu obniżeniu kwoty rachunków za prąd i ogrzewanie, zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na inne cele. Wraz z postępem technologicznym oraz nowinkami w zakresie tego typu instalacji, ceny urządzeń fotowoltaicznych z każdym rokiem sukcesywnie spadają, a dotacje rządowe oraz ulgi podatkowe powodują, że inwestycja w taki system zwraca się już po kilku (około 6) latach. 

Kolejnym ważnym powodem do realizacji własnej instalacji fotowoltaicznej, jest chęć uniezależnienia się od stale rosnących cen energii oferowanej przez sieci komercyjne oraz stosunkowo długa żywotność takiego systemu (około 25-35 lat). Realne zestawienie zysków oferowanych przez instalacje fotowoltaiczne może przynieść oszczędności sięgające nawet kilku-kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zapraszamy po więcej na nasz Fanpage -> Minutor Energia

Uzyskanie energii ze słońca - to się opłaca!

Nie bez powodu zastosowanie fotowoltaiki w Polsce budzi coraz większe zainteresowanie – oszczędzane jest środowisko naturalne oraz pieniądze z domowego budżetu. Dzięki znacznemu obniżeniu kwoty rachunków za prąd i ogrzewanie, zaoszczędzone środki możemy przeznaczyć na inne cele. Wraz z postępem technologicznym oraz nowinkami w zakresie tego typu instalacji, ceny urządzeń fotowoltaicznych z każdym rokiem sukcesywnie spadają, a dotacje rządowe oraz ulgi podatkowe powodują, że inwestycja w taki system zwraca się już po kilku (około 6) latach. 

Kolejnym ważnym powodem do realizacji własnej instalacji fotowoltaicznej, jest chęć uniezależnienia się od stale rosnących cen energii oferowanej przez sieci komercyjne oraz stosunkowo długa żywotność takiego systemu (około 25-35 lat). Realne zestawienie zysków oferowanych przez instalacje fotowoltaiczne może przynieść oszczędności sięgające nawet kilku-kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zapraszamy po więcej na nasz Fanpage -> Minutor Energia

Realizacje: Fotowoltaika Mysłowice, Pszczyna, Imielin, Bieruń, Bojszowy.

Zamów wycenę swojej instalacji fotowoltaicznej już dziś!

Skontaktuj się z nami pod numerem 797 133 265 lub napisz do nas na maila: kontakt@minutor-energia.pl. Nasz konsultant wyjaśni wszelkie szczegóły oraz zbierze dane dotyczące Twojej instalacji fotowoltaiczne. Następnie przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę. Zacznij produkować swój prąd z Minutor Energia Mysłowice już dziś!

Minutor Energia zajmuje się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych oraz dla przedsiębiorstw. Głównym obszarem naszej działalności jest śląsk oraz małopolska, ale istnieje również możliwość wykonania instalacji w innych województwach.

Realizacje: Fotowoltaika Mysłowice, Pszczyna, Imielin, Bieruń, Bojszowy.