Energia ze słońca

Fotowoltaika – moc energii ze słońca w Twoim domu!

Energia ze słońca Mysłowice

Energia słoneczna to promieniowanie elektromagnetyczne słońca, które jest wynikiem drgań pola magnetycznego i elektromagnetycznego. Energia ta jest jednym ze źródeł energii odnawialnej, a tym samym przyjaznej środowisku. Obecnie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest pokrywane głównie dzięki wykorzystaniu paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ropa naftowa. 

Alternatywne źródło energii ze słońca.

Problemem jest fakt, że pozyskiwanie energii z paliw kopalnych przyczynia się do zanieczyszczeń powietrza. Kolejnym problemem jest fakt, że złoża węgla czy ropy naftowej kiedyś się wyczerpią. Dlatego już od dawna poszukiwano innych, alternatywnych źródeł energii. Energia pozyskana ze słońca jest rozwiązaniem tych problemów.

Prąd ze słońca w twoim domu

Wykorzystywanie promieniowania słonecznego do produkcji energii wydaje się być rozwiązaniem idealnym. Przede wszystkim to źródło energii jest dostępne na całym świecie. Wszyscy możemy z niego korzystać. Pozyskiwanie prądu z promieniowania słonecznego nie wiąże się też z żadną emisją zanieczyszczeń. To właśnie dlatego nazywa się ją zieloną energią. Nic więc dziwnego, że stała się tak popularna w ostatnich latach.

Ogniwa słoneczne wytwarzają prąd stały, który musi przejść przez proces transformacji w prąd zmienny, wykorzystywany powszechnie w sieci energetycznej, w falowniku. Falowniki słoneczne są używane w systemach podłączonych do sieci i poza nią, monitorują maksymalny punkt mocy i chronią instalację przed przepięciami. Odmianą falownika są mikroinwertery słoneczne, indywidualne dla powierzchni każdego panelu słonecznego. Zaletą łączonych na wyjściu mikroinwerterów jest wzrost ogólnej wydajności instalacji. W jeszcze innych układach wspólny falownik może być połączony z baterią akumulatorów sterowaną przez system zarządzania ładowaniem słonecznym.

Energia ze słońca
energia ze słońca mysłowice

Wykorzystanie energii słonecznej

W dzisiejszych czasach istnieje wiele technologii pozwalających na pozyskiwanie energii słonecznej. Systemy te dzieli się na bierne i czynne. Systemy bierne są bardzo proste i nie wymagają dużych inwestycji. Przykładem są ogrody zimowe, które świetnie funkcjonują wykorzystując energię słoneczną, która nagrzewa szklane pomieszczenie.

Systemy aktywne są bardziej skomplikowane. Dzięki nim energia słoneczna jest przekształcana w energię elektryczną lub cieplną. Urządzenia, które służą do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej ze słońca, to kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Kolektory słoneczne przekształcają energię słoneczną w cieplną, natomiast ogniwa fotowoltaiczne sprawiają, że zamieniana jest w elektryczną.

Fotowoltaika, Energia Słoneczna Mysłowice

Fotowoltaika Mysłowice. Proces wytwarzania energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego. Obecnie słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie. I chociaż fotowoltaika wydaje się być zjawiskiem nowym, to tak naprawdę towarzyszy nam już od jakiegoś czasu. 

Moc promieniowania słonecznego wykorzystuje się do zasilania zegarków czy kalkulatorów.

Jednak coraz częściej widujemy większe instalacje fotowoltaiczne. Najczęściej są montowane na domach jednorodzinnych lub budynkach firmowych. Potocznie mówi się na nie “solary na prąd”. Większe obiekty wykorzystujące energię słońca to farmy fotowoltaiczne. Każdy z nas może dziś czerpać korzyści z naturalnego źródła energii i tym samym zadbać o środowisko i uniknąć wciąż rosnących rachunków za prąd.

Sprawność instalacji fotowoltaicznych

Sprawność (zdolność do produkcji energii elektrycznej, moc promieniowania słonecznego która zostaje wykorzystywana na prąd, po odjęciu strat na ciepło itp.) paneli zależy w dużej mierze od technologii i komponentów zastosowanych przy ich budowie. Wyróżnia się kilka typów ogniw, różniących się materiałem wykorzystanym do konstrukcji pojedynczej komórki:

  • Monokrystaliczne panele słoneczne to najwyższej jakości produkty solarne. Główne zalety tych ogniw to wyższa wydajność, trwałość oraz wysoka estetyka. Aby wyprodukować ogniwa słoneczne, monokrystaliczny krzem formuje się w paski i tnie na wafle. Ponieważ komórka jest zbudowana z pojedynczego kryształu, elektrony mają więcej miejsca do przepływu. W rezultacie panele monokrystaliczne mają bardzo wysoką wydajność (~20%), ale są najdroższe w zakupie.
  • Polikrystaliczne panele słoneczne to jedna z tańszych opcji dla entuzjastów energii słonecznej. Ich wielką zaletą jest umiarkowany koszt, ale mają znacznie niższą wydajność (~15%) i nieco krótszą trwałość niż opcje monokrystaliczne. Polikrystaliczne panele ogniw słonecznych są również wykonane z wielu fragmentów krzemu stopionych ze sobą w celu utworzenia płytek. Ze względu na wielokrystaliczną budowę każdego krzemowego ogniwa słonecznego, elektrony mają mniejszą swobodę ruchu, co skutkuje niższą wydajnością.
  • Panele cienkowarstwowe amorficzne są najtańsze i najłatwiejsze w produkcji, ale charakteryzują się najniższą wydajnością (~7-10%) i trwałością. Grubość folii waha się od kilku nanometrów do kilkudziesięciu mikrometrów, co czyni je znacznie cieńszymi niż konkurencyjne technologie oparte na krystalicznych krzemowych ogniwach słonecznych pierwszej generacji. Dzięki temu cienkowarstwowe ogniwo fotowoltaiczne jest niezwykle elastyczne i lekkie. Dzięki temu często wykorzystywane są jako fotowoltaika zintegrowana z budynkiem w postaci np. półprzezroczystego laminatu na okna.
  • Skoncentrowane ogniwo fotowoltaiczne to zaawansowane urządzenie, które wykorzystuje soczewki lub zakrzywione lustra do skupiania światła słonecznego na powierzchni wysoce wydajnego, wielozłączowego (MJ) ogniwa słonecznego. Wydajność takich instalacji wynosi około 40%, jednak kosztem największych wydatków w pierwszym etapie projektu. To urządzenie wymaga dedykowanego systemu chłodzenia ze względu na dużą moc i ciepło wytwarzane podczas skupiania światła na górnej warstwie ogniwa słonecznego i nie znajdzie raczej zastosowania w dostarczaniu ekonomicznego ciepła i prądu w pojedynczym gospodarstwie.

Jak działa i co daje fotowoltaika?

Podstawowym elementem instalacji są ogniwa fotowoltaiczne, które łączy się w moduły w celu wytworzenia większej ilości energii. To w ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, dzięki któremu energia zamienia się w prąd stały. Następnie powstały prąd zostaje przekazany do falownika, który przekształca go w prąd zmienny, który zasila domowe gniazdka. 

Licznik dwukierunkowy dokonuje pomiaru wyprodukowanej energii. W przypadku nadwyżki zostaje ona przekazana do sieci energetycznej. 80% nadwyżki możemy wykorzystać w dni, kiedy nasza mini elektrownia wyprodukuje za mało energii.

Minutor Mucharz

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Ceny instalacji fotowoltaicznych znacznie spadły w ostatnich latach. Nadal jest to dość duży wydatek, jednak szybko się zwraca. Niższe ceny wynikają z coraz większego zainteresowania wykorzystania energii słonecznej do zasilania domowych urządzeń. Pojawiło się więcej producentów, którzy sprzedają kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Jest też większa konkurencja wśród firm zajmujących się montażem paneli słonecznych. Dodatkowo pojawiły się wysokie dofinansowania i dotacje na instalacje fotowoltaiczne. To wszystko sprawia, że instalacja paneli słonecznych jest w zasięgu ręki każdego obywatela.

Zastanawiasz się nad instalacją paneli słonecznych w swoim domu? Zadzwoń do nas, by poznać szacowany koszt inwestycji oraz przysługujące Ci dotacje. Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Zapraszamy na nasz fanpage – Minutor Facebook

Realizacje: Energia ze słońca Mysłowice, Pszczyna, Imielin, Bieruń, Bojszowy.

Zamów wycenę swojej instalacji fotowoltaicznej u nas już dziś!

Skontaktuj się z nami pod numerem 797 133 265 lub napisz do nas na maila: kontakt@minutor-energia.pl. Nasz konsultant wyjaśni wszelkie szczegóły oraz zbierze dane dotyczące Twojej instalacji fotowoltaiczne. Następnie przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę. Zacznij produkować swój prąd z Minutor Energia Mysłowice już dziś!

Minutor Energia zajmuje się wykonywaniem instalacji fotowoltaicznych dla klientów indywidualnych oraz dla przedsiębiorstw. Głównym obszarem naszej działalności jest śląsk oraz małopolska, ale istnieje również możliwość wykonania instalacji w innych województwach.

Realizacje: Fotowoltaika Mysłowice, Pszczyna, Imielin, Bieruń, Bojszowy.