fbpx

OZE Mysłowice

Fotowoltaika - moc energii ze słońca w Twoim domu!

OZE Mysłowice

Ostatnie dekady charakteryzował ogromny rozwój przemysłowy, co skutkowało znacznym wzrostem zapotrzebowania na energię. Podczas gdy ludzkość dążyła do podnoszenia jakości życia nasza planeta ponosiła konsekwencje tak dużego wzrostu konsumpcji w skali globalnej – zanieczyszczenie atmosfery, gleby i wody, a także stopniowe wyczerpywanie się zasobów naturalnych. Dlatego w ostatnich latach coraz większy nacisk kładzie się na rezygnację z paliw kopalnianych i inwestycje w odnawialne źródła energii. Więcej o fotowoltaice 

Co to są odnawialne źródła energii?

Źródła energii odnawialnej to woda, wiatr, promieniowanie słoneczne czy grunt. W ustawie Prawo energetyczne odnawialne żródła energii zdefiniowano jako “źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowych szczątków roślinnych i zwierzęcych. 

Odnawialne źródła energii to takie, których używanie nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem, gdyż zasób odnawia się w krótkim czasie. W przeciwieństwie do paliw kopalnianych zasoby większości tych źródeł są nieograniczone i nie nie kosztują. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii dobrze służy środowisku naturalnemu.

OZE w Polsce

OZE Mysłowice fotowoltaika

Celem UE jest uzyskanie co najmniej 32% energii z oze do końca 2032 roku. Wszystko wskazuje na to, że na chwile obecną udział oze w produkcji prądu wynosi ok 10-11%. To wciąż bardzo mało biorąc pod uwagę fakt, że Polska ma ogromny potencjał w rozwijaniu oze. Niestety w ostatnich latach nie zaobserwowano dużego wzrostu w instalacjach odnawialnych źródeł energii w naszym kraju. Największy udział w polskim rynku oze mają elektrownie wiatrowe, wodne, a także biomasa.

Zaobserwowano jednak intensywny rozwój fotowoltaiki, czyli pozyskiwania energii ze słońca. Najwięcej instalacji fotowoltaicznych montowanych jest w sektorze mikroinstalacji. Są to najczęściej domy jednorodzinne. Znaczny wzrost zainteresowania budową instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest też wynikiem wciąż rosnących cen energii elektrycznej. Energia słoneczna jest dostępna w Polsce przez cały rok, a instalacja paneli fotowoltaicznych stała się osiągalna cenowo dla każdego. 

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem pojawiło się więcej producentów paneli, a rosnąca konkurencja sprawiła, że ceny spadły. Dodatkowo, pojawiły się rządowe dofinansowania, które sprawiły, że teraz niemal każdy może posiadać swoją własną elektrownie. Co istotne, pozyskana w ten sposób energia nie niszczy środowiska.

Korzyści z korzystania z odnawialnych źródeł energii.

OZE Mysłowice

Ekologia

Czysta energia, czyli ta pozyskana z odnawialnych źródeł jest najbardziej efektywnym sposobem walki z zanieczyszczeniem atmosfery. Ogranicza emisje gazów cieplarnianych, co przynosi korzyści ekologiczne w skali lokalnej i globalnej. Czysta energia pozwala skutecznie walczyć z efektem cieplarnianym i zapobiega wciąż rosnącym zmianom klimatycznym.

Oszczędność

Inwestycja w OZE może początkowo wydawać się droga, jednak po kilku latach się zwraca. Dlatego mówi się, że odnawialne źródła energii są łatwo dostępne i tanie. To energia odnawialna, dopóki będzie świecić słońce, możemy zapomnieć o rachunkach za prąd.

Niezależność energetyczna

Niezależność energetyczna oznacza koniec obaw o wciąż rosnące ceny prądu. To również koniec przerw w dostawie energii elektrycznej. Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne zapewnia stałą dostawę prądu. Awaria sieci energetycznej już nie stanowi problemu.

Odnawialne źródła energii stanowią ważny element zrównoważonego rozwoju i przynoszą wymierne efekty ekonomiczno-ekologiczne. Dlatego warto zastanowić się nad instalacją własnego oze. To oszczędność na lata i dbałość o nasz wspólny dom, jakim jest nasza planeta.

Realizacje: OZE Mysłowice, Pszczyna, Imielin, Bieruń, Bojszowy.

Napisz do nas

Umów się na bezpłatny audyt energetyczny, wypełnij formularz i pozwól nam przygotować ofertę na najlepszą fotowoltaikę dla Twojego domu.

Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.

Facebook
LinkedIn
Instagram