Fotowoltaika dla rolnika
Własna instalacja fotowoltaiczna ze specjalną ulgą dla rolników 25%
Ulga podatkowa 25% dla rolników
Inwestycja w panele fotowoltaiczne i instalacje fotowoltaiczne daje rolnikom i hodowcom możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej w wysokości 25%, którą można odliczyć od podatku rolnego.
Przykład:
Koszt instalacji: 121 250 zł
Po dofinansowaniu: 97 000 zł
Wszystko co należy wiedzieć:
- Przysługuje osobom płacącym podatek rolny.
- Ulga polega na odliczeniu 25% kwoty poniesionej na inwestycję od należnego podatku rolnego udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.
- Przyznawana jest po zakończeniu inwestycji.
- Inwestycja musi być zrealizowana na terenie gminy, w której są położone grunty rolne.
- Decyzję o przyznaniu ulgi inwestycyjnej przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent.
- Nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.
- Kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystanej przez podatnika przechodzi na jego następców.
- Skorzystanie z ulgi jest możliwe w przypadku gdy wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.
- Rolnicy płacący podatek VAT mogą odliczyć całość podatku VAT od instalacji.
Program Agroenergia
– kto może skorzystać?
- Posiadać status osoby fizycznej z prawem własności lub prawem dzierżawy nieruchomości rolnych.
- Kolejną grupą osób, które mogą starać się pozyskanie dofinansowania w ramach programu Agroenergia, są wnioskodawcy posiadający status osoby prawnej, którzy przez co najmniej rok prowadzili działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolnych.
- Powierzchnia użytków rolnych, które należą do potencjalnego beneficjenta programu Agroenergia. Gospodarstwo, na którym ma powstać dotowana instalacja z kategorii OZE, musi mieć nie mniej niż 1 i nie więcej niż 300 hektarów.
- Ustawodawca wymaga by był on w posiadaniu gospodarstwa i prowadził je osobiście przez minimum rok przed rozpoczęciem starań o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej czy pompy ciepła.
Agroenergia 2021
– dodatkowe warunki:
- nie może rozpocząć inwestycji przed przystąpieniem do programu – oznacza to, że zarówno podpisanie umowy z firmą fotowoltaiczną na projekt i wykonanie instalacji, jak i zakup podzespołów musi odbyć się już po zakwalifikowaniu do dofinansowania. Panele fotowoltaiczne i inne elementy instalacji muszą być nowe, nie starsze niż 24 miesiące;
- musi użytkować dofinansowaną instalację przez minimum 3 lata od jej uruchomienia – za początek działania instalacji uważa się przyłączenie jej do sieci energetycznej i podjęcie w tym zakresie współpracy z Zakładem Energetycznym lub pozyskanie protokołu odbioru w przypadku instalacji off-grid, magazynu energii lub pompy ciepła;
- nie może korzystać jednocześnie z innych dofinansowań – chodzi tu przede wszystkim o pozyskiwanie dotacji w ramach programu Mój Prąd, czy programu priorytetowego Czyste Powietrze. Jednocześnie dofinansowanie z projektu Agroenergia może być łączone z ulga termomodernizacyjną, jednak odliczenie od podatku zostanie pomniejszone o wartość otrzymanej dotacji;
- dodatkowym wymogiem jest to, aby instalacja fotowoltaiczna (lub inna objęta programem) służyła zaspokojeniu własnych potrzeb energetycznych beneficjenta.
- 18 grudnia 2020 zakończono przyjmowanie wniosków do zeszłorocznej edycji programu Agroenergia. Wg strony internetowej NFOŚiWG planowany kolejny nabór to czerwiec 2021.
Z programu Agroenergia można dofinansować:
- do 20 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia (do 25 tys. zł), uzależnionych od mocy planowanej instalacji: instalacji fotowoltaicznej, której łączna moc nie przekracza 50 kW, ale nie jest mniejsza niż 10 kW,
- moc od 10 do 30 kW – do 20 proc. wartości inwestycji, ale nie więcej niż 15 tys. zł,
- moc od 30 do 50 kW – do 13 proc. kosztów przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 25 tys. zł.
- turbiny wiatrowe o mocy nie większej niż 50 kW i nie mniejszej niż 10 kW.
- instalacji łączącej fotowoltaikę lub instalację wiatrową z pompą ciepła (przy instalacji hybrydowej, konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego.
Koszty kwalifikowane w programie Agroenergia to:
- koszty zakupu, montażu i odbioru instalacji, jeżeli nie były one pokryte w formie leasingu,
- opłaty za wykonanie niezbędnego audytu energetycznego,
- cena nadzoru inwestorskiego i nadzorczego, jeżeli wynosi ona nie więcej niż 3 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych,
- koszty raportu o oddziaływaniu na środowisko, planu budowlanego, planu ochrony oraz studium wykonalności, jeżeli łączna kwota wydania tych dokumentów nie przekracza 10 proc. ogólnej wartości kosztów kwalifikowanych w inwestycji,
- wynagrodzenie ekip budowlanych, kosztów materiałów, narzędzi i niezbędnej infrastruktury.
Celem zakwalifikowania wskazanych wyżej kosztów do dofinansowania w ramach programu Agroenergia muszą one zostać poniesione w dniach od lipca 2020 roku do 31 grudnia 2025 roku.
Kalkulator fotowoltaiczny
Wyliczone wartości są wartościami szacunkowymi dla generatora instalowanego na dachu budynku pracującego w warunkach zbliżonych do idealnych.
Podaj kwotę rachunku za prąd
Zapotrzebowanie na prąd w kWh
0
kWh miesięcznie
Wymagana moc instalacji
0
w kWp
Oszczędność po 15 latach
0
PLN
Oszczędność po 25 latach
0
PLN
Twój dostawca fotowoltaiki
MINUTOR Energia – fotowoltaika dla domu i biznesu. Umów się już dziś na bezpłatny audyt z naszym doradcą energetycznym.
Skontaktuj się z nami pod numerem 797 133 265 lub napisz do nas na maila: kontakt@minutor-energia.pl. Nasz konsultant wyjaśni wszelkie szczegóły oraz zbierze dane dotyczące Twojej instalacji fotowoltaiczne. Następnie przygotujemy dla Ciebie indywidualną ofertę. Zacznij produkować swój prąd z MINUTOR Energia już dziś!
Nasi konsultanci odpowiedzą na każde pytanie:
797 133 265
- Wymagane pole