minutor energia

Ocieplaj budynek taniej!

Nawet 53 tys. zł ulgi podatkowej na termomodernizację

Odliczaj od podatku

W 2021 r. ulga termomodernizacyjna pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania kwoty do 53 000 zł. Odejmuje się ją od podstawy obliczenia podatku. Dotyczy to osób opodatkowanych wg stawki podatkowej lub płacących podatek liniowy. Ci, którzy płacą podatek zryczałtowany, odliczą ulgę od przychodów.

Jakie wydatki odliczysz?

Do kwalifikowanych kosztów należą wszystkie koszty poniesionych materiałów, instalacji oraz robocizny związane z termomodernizacją. Dotyczy to przede wszystkim:

  • zakupu materiałów niezbędnych do ocieplenia jak styropian czy wełny mineralnej,
  • zakupu i montażu nowego kotła olejowego, gazowego lub na paliwo stałe (spełniającego normę Ecodesign),
  • zakupu i montażu odnawialnego źródła energii – pompy ciepła lub instalacji fotowoltaicznej,
  • kosztu audytu energetycznego budynku,
  • wykonania przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła,
  • wymiany stolarki okiennej.

Kto może skorzystać z ulgi?

Ulga dotyczy właścicieli lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych również w przypadku posiadania więcej niż jednej nieruchomości. 

Ulga a PIT

Wypełniając zeznanie roczne, odliczysz od dochodu wydatki poniesione w danym roku na termomodernizację. Podatek płacisz od pomniejszonej kwoty.

Jeśli Twoje wydatki na ten cel były wyższe niż dochody, ulga rozłożona jest na kolejny rok lub lata.

Dlaczego termomodernizować budynek?

Prawidłowo termozmodernizowany to ogrzewanie tańsze nawet o 60%! Ciepło ucieka głównie przez ściany zewnętrzne, stolarkę okienną, dach i piwnicę. Powoduje to większe wydatki na prąd oraz gaz lub paliwo do kotła. Kotły niższej klasy są także mniej wydajne.

Termomodernizacja to również dbałość o środowisko. Starsze kotły stanowią główne ze źródeł smogu, a źle ocieplony budynek zwiększa pobór energii. Przyczynia się to do globalnego ocieplenia.

Żródło energii dla ogrzewania?
Wybierz fotowoltaikę lub pompę ciepła

Doskonały sposób na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej to inwestycja w   wraz z instalacją fotowoltaiczną. Zapewnią one tanią i ekologiczną energię, W sezonie letnim jej nadmiar możemy odprowadzić do sieci miejskiej.

Pompa ciepła z kolei umożliwi nam darmowe ogrzewanie dzięki różnicy temperatur między ziemią a powierzchnią. Latem wykorzystamy ją do klimatyzacji.

Darmowa wycena

Podaj nam swój numer telefonu, a nasze Biuro Obsługi Klienta skontaktuje się z Tobą celem umówienia spotkania z doradcą.
 
Spotkanie jest niezobowiązujące i darmowe, a w jego trakcie zapoznasz się z optymalnym rozwiązaniem dostosowanym do Twoich potrzeb.