Mój prąd

Co dalej z programem „Mój prąd”

Mój Prąd to unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce, instrument dedykowany wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie wsparcia segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), które cieszą się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. 

Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Wszystkie osoby fizyczne, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby mogą zostać beneficjentami programu „Mój prąd”.  Warunkiem jest tutaj zawarta umowa kompleksowa regulująca kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytwarzanej w mikroinstalacji. 

Program „Mój Prąd” trwał od 30 sierpnia 2019 roku  do 6 grudnia 2020 roku i w tym czasie wygenerował wsparcie na poziomie 1 miliarda 100 milionów złotych dofinansowując około 220 tysięcy mikroinstalacji. 

Najczęściej zadawanym pytaniem w internecie dotyczącym fotowoltaiki jest właśnie to dotyczące tegorocznej edycji „Mojego Prądu”. Każdy potencjalnie zainteresowany inwestycją w swoją mikoinstalację, chciałby wiedzieć czy dofinansowanie będzie dostępne, a jeśli tak – to kiedy?

Według oficjalnej strony internetowej programu, ma się on rozpocząć “w pierwszej połowie 2021”. W związku z tym, że mamy już połowę lutego – kolejna edycja wystartuje maksymalnie za nieco ponad trzy miesiące. 

Następną niewiadomą jest wysokość dofinansowania w przypadku startu nowej edycji. Na chwilę obecną kwota nie jest nikomu znana.
Należy pamiętać, że program wymaga, aby instalacja była już gotowa i wówczas możemy składać wniosek o dofinansowanie.

Biorąc to pod uwagę, każdy kto aktualnie zdecyduje się na produkcję własnego prądu inwestując w fotowoltaikę, będzie mógł liczyć na takie udogodnienia jak
krótszy okres oczekiwania na montaż instalacji. 

Instalacje kupione dzisiaj, a zamontowane w ciągu najbliższych kilku tygodni, muszą jeszcze poczekać na wymianę licznika na dwukierunkowy za co odpowiedzialny jest dostawca energii. Może się więc okazać, że start nowej edycji programu „Mój Prąd” zbiegnie się czasowo z uruchomieniem Waszych instalacji.
Pamiętajmy, że fotowoltaika jest opłacalna nawet bez jakiegokolwiek dofinansowania. Zwrot inwestycji wynosi średnio około 7 lat, a wszelkiego rodzaju ulgi i benefity tylko skracają ten czas.

Jeśli chcecie sprawdzić jak duże oszczędności mogłaby wygenerować Wasza instalacja kliknijcie w ten LINK, a przygotujemy dla Was optymalne rozwiązanie, które pozwoli Wam cieszyć się produkcją własnego prądu. 

Nasze przykładowe realizacje:

Proces montażu instalacji fotowoltaicznej możesz zobaczyć tutaj: